Únorový DS

Minulý čtvrtek proběhl 1. diskusní seminář z letošního cyklu TÉMATA REZONUJÍCÍ DNEŠNÍ SPOLEČNOSTÍ

Účastníci měli možnost v Neobyčejná klubovna diskutovat na téma Když vážně onemocní člen rodiny s milými hosty: Šárkou Procházkovou z DOBRÝ ANDĚL a Janem Vrbickým z Ministerstvo práce a sociálních věcíJak stát podporuje rodiny s vážně nemocným (dítě, živitel, senior) a jaké jsou jeho strategické plány do budoucna? Jak rodinám pomáhají nadace? Jaké jsou překážky v účinné pomoci?

DOBRÝ ANDĚL je systém, pomocí kterého mohou až desetitisíce dárců, Dobrých andělů, výrazně pomoci tisícům nemocných i relativně malými pravidelnými měsíčními příspěvky. Tato nadace původem ze Slovenska již podpořila skoro 6 000 rodin. Každý měsíc se na něj obrací pomocí žádostí přes 140 rodin.

Kromě Dobrého anděla jsme debatovali o potřebě další nadací a nadačních fondů – např. i o Patron dětí.

Pan Vrbický kromě současného legislativního rámce a plánů ministerstva ohledně nového zákona o sociálních službách, glosoval také současné mezilidské vztahy, vytrácení se solidarity v rodinách, která čím dál tím více ovlivňuje finanční zátěž státu – resp. finanční prostředky pak pro nemocné občany jsou čím dál tím více nedostačující.

Diskutovali jsme také o nedostatku a kvalitě sociální a podpůrných služeb, zvláště pak pro pečovatele. Pan Vrbický doporučil dokument „Desatero, jak si vybrat sociální službu“, který vytvořil pro MPSV a který naleznete zde: https://www.mpsv.cz/cs/19372

Závěrem jsme se již tradičně hostů zeptali, s čím můžeme pomoci my sami? Paní Procházková se vrátila zpátky k solidaritě mezi námi a zmínila to, abychom se podívali do svého okolí, do své rodiny a třeba svému nemocnému příbuznému nakoupili, nebo uvařili, nebo se za ním alespoň stavili a chvilku si popovídali. Pan Vrbický pak celý diskusní seminář zakončil slovy, že máme normálně žít a se svým okolím komunikovat, všímat si ho. A nebát si říct včas o pomoc.

Příští diskusní seminář, na téma Stigmatizace psychických onemocnění, proběhne 25. 4. a registrovat se na něj můžete na emailu asistent@barevnysvetdeti.cz.

Služby pro odborníky a veřejnost
https://www.barevnysvetdeti.cz/pro-odborniky/
https://www.facebook.com/events/270226300291256/?active_tab=about