Ve čtvrtek 20.6. se konal závěrečný odborný seminář „Možnosti dítěte při obhajobě svých práv“

Seminář se zabýval specifiky a postavením dítěte při policejním vyšetřování.

Účastníkům semináře byl představen postup, který se policie snaží následovat, pokud je jedním z účastníků dítě nebo mladistvý. V takových případech je vhodné, aby byl policista speciálně vyškolený, jakým způsobem s dítětem pracovat a jak ho vyslýchat. Také se hovořilo o speciálně upravených výslechových místnostech, zajišťující pro vyslýchané dítě či mladistvého větší pocit bezpečí a klidu, což se pak projevuje na větší důkazní hodnotě výslechů. Důležitými spolupracujícími institucemi jsou školy, OSPOD a neziskové organizace, které mohou poskytnout relevantní informace.

Dále byly naznačeny nové instituty, které přináší nový zákon o obětech. Tento zákon přehodnocuje postavení oběti tím, že ji zvýznamňuje.

 Neméně zajímavé bylo představení několika kazuistik, které policisté řeší či řešili. V té návaznosti vznikla velmi poutavá debata na téma obětí z dětských domovů. Výpovědi těchto obětí jsou často vnímané jako nevěrohodné. Paní Kolářová ze své zkušenosti upozornila na to, že společnost rozděluje dva typy obětí – oběti, které vzbuzují soucit a oběti, které bojují s nesympatiemi a s tím, že je společnost nevnímá jako oběť, ale jako spolutvůrce trestného činu, tj. že si o to tzv. říkal nebo říkala. K druhému typu obětí patří také děti z dětských domovů.

Děkujeme přednášejícím za velmi napínavé příspěvky a účastníkům semináře za účast a dotazy.

Těšíme se příští školní rok na viděnou!